در حال بارگذاری ...
 • با اجرای مجالس تعزیه

  سکوی تالار مرکزی شهر قم افتتاح شد

  هم‌زمان با ایام محرم و سوگواری سرور و سالار شهیدان پنج مجلس تعزیه در تالار مرکزی قم اجرا شد.

  به گزارش تئاتر قم، امیر زینلی سرپرست گروه بیان کرد: به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم و بیاد سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) و باحمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی استان قم گروه تعزیه راویان عشق به مدت پنج شب در تالار مرکزی شهر به اجرای نمایش آیینی، سنتی تعزیه پرداخت.

  وی در ادامه با بیان اینکه قم یکی از استان های مطرح در زمینه اجرای تعزیه است افزود گروه تعزیه راویان عشق از سال ۸۱ آغاز به فعالیت کرد و به طور متوالی در چهار سوگواره سراسری، جشنواره هنرهای آئینی سنتی و... نیز شرکت کرد همچنین همه ساله برنامه های متعددی را در استان های یزد، کرمان، اراک، تهران و... اجرا کرده است این گروه در جشنواره کشوری اراک در سال ۹۱ بیشترین جایزه را از سوی داوران کسب کرد.

  امیر زینلی تصریح کرد مجالسِ تعزیه شهادت مسلم ابن عقیل، حر بن یزید ریاحی، حضرت علی اکبر (ع)، حضرت ابوالفضل (ع) و شهادت امام حسین(ع) اجرا شد که با استقبال گسترده ی مردم مومن و حسین دوست مواجه شد و افزوده شدن تعداد تماشاگران در اجراها مسئله ای قابل توجه بود.

  زینلی ضمن اشاره به ساخت و گشایش میدانِ ویژه تعزیه در تالار مرکزی شهر بر این نکته تاکید کرد، پس از سالها این مکان به صورت تخصصی جهت اجرای تعزیه و نمایش های میدانی ساخته شد. امید است که با تخصیص بودجه بتوانیم در مناسبتهای مختلف، مجالس غریبِ تعزیه که رو به فراموشی است را مجددا احیا کنیم و در پایان از خداوند متعال قبولی عزاداری بانیان، دست اندرکاران، ذاکرین و مستمعین را خواهانم.

  در مجالس تعزیه امیر زینلی، ناصر مشعلچی، محسن آقا حسنی، جواد زینلی موافق خوان، سیدمرتضی جده خواه، منصور تقدسی، مسعود درخشان، سعید جده خواه مخالف خوانان و محسن آقا علی اکبری، محمدامین زینلی و معین زینلی گروه موزیک تعزیه بودند.
  نظرات کاربران