در حال بارگذاری ...
 • اولین ورکشاپ بیستمین جشنواره تئاتر استان قم در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد

  ورک‌شاپ «افق‌های نوین تئاتر امروز» با حضور سعید اسدی مدرس دانشگاه، محقق تئاتر و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در سالن سوره حوزه هنری قم برگزار شد.

  به گزارش تئاتر قم، ظهر سه‌شنبه 13 شهریورماه جاری ورک‌شاپ «افق‌های نوین تئاتر امروز» با حضور  سعید اسدی مدرس دانشگاه،  محقق تئاتر، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و مدیر مجموعه تئاترشهر در سالن سوره حوزه هنری قم برگزار شد.

  در ابتدای این ورک‌شاپ که از جمله ورک‌شاپ‌های بیستمین جشنواره تئاتر استانی قم بود، سعید اسدی بر این نکته تاکید کرد که تئاتر، هنر اجرا است و اجرا به معنای ساختن اکنونی است که از افق‌ها آینده شکل می‌گیرد.

  این مدرس دانشگاه با تاکید بر کنش و رویداد تئاتر، لزوم شناخت گذشته و نیز تحولات مختلف تکنولوژی و شیوه زندگی افراد متذکر شد: تئاتر ما باید بتواند خود را با جهان امروز وفق داده و با جریان‌های روز تئاتر تعامل و از آن بهره ببرد.

  اسدی سپس با ذکر نمونه‌هایی به تشریح برخی شاخصه‌های جریان‌های نوین تئاتر که ملهم از عصر جدید است، مانند گسترش فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی در تئاتر شبکه محور و گزین‌گویه به نشان دادن بخشی از اتفاق پرداخت و متذکر شد: باید همیشه به این تکنیک که همه چیز ساختارمند و قابل درک برای مخاطب باشد پایبند بود.

  او موضوعاتی که مبتلا به جامعه نوین است از جمله بحران زبان، مهاجرت و فاصله‌های آموزشی نسلی را از دیگر عواملی دانست که می‌تواند افق تئاتر نوین را شکل دهد.

  این مدرس دانشگاه در پایان سخنانش احترام به مخاطب و ایجاد لذت زیبایی‌شناسانه را به عنوان اصلی مهم در تولید نمایش به حاضران یادآور شد.

  لازم به یادآوری است، در روزهای 14و 15شهریورماه جاری و از ساعت 11 تا 13 نشست‌های تخصصی تئاتر با عنوان «وقتی ازدیالوگ حرف می‌زنیم از چه حرف نمی‌زنیم» و «نقش حرکت و بدن در بازیگری» با حضور میلاد اکبرنژاد و سعید داخ در سالن سوره حوزه هنری قم برگزار خواهد شد.

  گفتی است، سلسله ورکشاپ‌های بیستمین جشنواره تئاتر استانی قم با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و حوزه هنری قم برگزار می‌شود.
  نظرات کاربران