در حال بارگذاری ...
 • جلسه شورای مشورتی هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی برگزار شد

  جلسه شورای مشورتی هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی، شنبه۲۵ دی‌ماه با حضور سید حسین فدای حسین، رضا آزاد، علی فرحناک، مهدی نیک روش، ابوالفضل صادق و اصغر نوبخت جهت بالا بردن کیفیت هنر تئاتر قم و حمایت از هنرمندان تشکیل شد.

  به گزارش تئاتر قم، این جلسه که 4ساعت به طول انجامید، پیرامون مشکلات و برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت بحث و گفت‌وگو صورت پذیرفت.

  در این جلسه به نبود سالن، عدم وجود مکانِ مناسب جهت تمرینِ نمایش گروه ها و تعیین تکلیف پلاتوهای تالار مرکزی جهت اجرای عمومی نمایش ها توسط اداره کل، برگزاری ورکشاپ ،کارگاه های آموزشی همچنین موظف کردن گروه ها جهت استفاده از مشاور و حضور اساتید در زمان تمرین نمایش و عدم بودجه کافی جهت حمایت از گروه های نمایشی و برگزاری شورای مشورتی و تخصصی در زمان نیاز هر چند ماه یکبار اشاره گردید و مقرر شد اولین شورای تخصصی با حضور دکتر محمد خبری،کوروش زارعی،حسین پارسایی،علی تفضلیان،سید محمد جواد طاهری،علی فرحناک،رضا آزاد،حسین فدای حسین،رضا ابوذر،احمد سلیمانی، سرکار خانم طرفه و با حضور وحید فرجی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی روز ۱۴ بهمن ماه ۹۵ برگزار گردد.

   در جلسه شورای مشورتی انجمن هنرهای نمایشی، نوبخت مسئول انجمن گفت: ما نه معجزه گر هستیم و نه کسی می تواند معجزه کند.هنرمندان خودشان باید تلاش کنند. هر چند فریاد ها بر سر انجمن نمایش است اما انجمن هنرهای نمایشی از طرف هیچ ارگانی حمایت نمی شود ولی من همیشه خدمتگزار هنرمندان بوده و هستم. وی به هدایت موضوعی کارگاه نمایشنامه نویسی اقتباس دراماتیک از قرآن به سمتِ متون مذهبی و کریمه ی اهل بیت (س) اشاره کرد و از فدای حسین و آزاد درخواست کرد اگر متنی نوشته می شود به این سمت هدایت شود.نوبخت به هماهنگی و گفتگو با سامان خلیلیان مدیر بخش تئاتر خیابانی و برگزاری ورکشاپ تئاتر خیابانی توسط اساتید از تهران اشاره کرد.

  سید حسین فدای حسین با اشاره به اینکه در این سال ها به علت شرایط کاری نتوانسته در قم فعالیت داشته باشد پوزش خواست وی افزود در این مدت زحمات بر عهده مسئول انجمن بوده وی بیان داشت برای کار در انجمن باید از خودگذشتگی کرد. اگر جشنواره ای خوب برگزار شود هنرمندان وظیفه می دانند و اگر عکس آن اتفاق بیافتد کم کاری شما بوده و عذرخواه این هستم که در این مدت کمتر فعالیت کرده ام.

  فدای حسین جهت برگزاری ورکشاپ و کارگاه های آموزشی اعلام آمادگی کرد و افزود گروه های نمایشی قبل از روی صحنه بردن آثارشان موظف باشند از مشاور و اساتید پیشکسوت استفاده و به ارتقای سطح تئاتر کمک کنند، همانطور که در جشنواره استانی سال گذشته این اتفاق افتاد و از نکات قوت آن بود.وی علت مهاجرت هنرمندان تئاتر به تهران را در ابتدا به خاطر نزدیک بودن مسافت و بعد نبود امکانات دانست و افزود باید امکانات فراهم و به طور مساوی تقسیم شود تا حس رقابت بین گروه ها ایجاد شود.

  علی فرحناک نیز به این نکته تاکید کرد: حضور مشاور و کارشناس در نمایش ها بسیار ضروری است و کارگردانان به این باور برسند که نیاز به مشاور و کارشناس دارند.وی ادامه داد در قم تلاشی برای رسیدن به گروه های با تجربه وجود ندارد.بعضی گروه ها مدام در حال بهانه گیری هستند و می خواهند در مورد بودن یا نبودن افراد تصمیم بگیرند.مثلاً چرا این گروه چند نمایش در جشنواره ارائه می دهد؟!چرا آن نمایش اجرا شد و پر مخاطب بود؟!خب چرا شما کار نمی کنید؟! این بهانه ها راهکار خوبی برای منع رشد و پیشرفت دیگران است.وی خاطر نشان کرد تا زمانی که در بدنه تئاتر افراد بدون توانایی وجود داشته باشند هیچ رشدی در تئاتر این شهر اتفاق نمی افتد.

  نوبخت در ادامه انجمن هنرهای نمایشی استان قم را فاقد محیط آموزشی و اجرای نمایش دانست و تصریح کرد هیچ محیط مناسبی برای اینکه خیال والدین راحت باشد فرزندشان در آن محیط استاندارد به سر می برد و در حال تمرین و آموزش و دیدن نمایش است وجود ندارد.این آسیب بزرگ در قم مشهود است.

  نیک روش پیرو این مطلب اشاره کرد حداقل پلاتوهای تالار مرکزی را به انجمن نمایش واگذار کنند که دفتر انجمن در آنجا دائر شود و مشکل سالن تمرین و آموزش حل شود بقیه را به هر بخشی که خواستند تحویل دهند.

  رضا آزاد خاطر نشان کرد همت و فکر بلند داشته باشیم،گام های بلند برداریم و به کمترین ها قانع نباشیم.خواسته های خود را بزرگ کنیم.دلمان را به جشنواره ها خوش نکنیم و در صورت جایزه گرفتن تحسین و خودستایی نکنیم که آسیب خواهیم دید.در کارگاه های آموزشی شرکت کنیم و معلومات علمی خود را بالا ببریم.

  در پایان نوبخت ضمن حمایت و پشتیبانی انجمن هنرهای نمایشی از اجراهای عمومی تمامی سبک های نمایشی ( تاریخی و مذهبی،اجتماعی،روانشناسی،عروسکی،طنز و کودک،محیطی و خیابانی ) از پیشکسوتان،اساتید و هنرمندان جهت تعامل،هم اندیشی و تبادل نظر دعوت به عمل آورد تا در رشد و ارتقای سطح کیفی تئاتر استان قم سهیم باشند.
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران