در حال بارگذاری ...
 • یادداشت اصغر نوبخت دبیر جشنواره کریمه

  به مناسبت برگزاری سومین جشنواره تئاتر کریمه استان قم

   با درود بر شما هنرمندانِ عرصه ی هنر مقدس تئاتر که در تنگنای تنگاتنک بی وقتی زمان، زمان را به طلای وقت،خریداری کردند و قدر زر را با سنگ محک به عیار نشستند تا از این وقت طلایی فرصت را غنیمت شمارند و بر گنبد طلایی بانوی با کرامت نگاهی عاشقانه نمایند و با تاسی از بانو به هنرنمایی هنر اصیل ناب محمدی شان نقشی هنرمندانه بر گنبد زرینش حک کنند و باران الهی را به انتظار بنشینند تا بر گنبد بانو ببارد و زمینِ کویر را به هنرشان بوسه باران کند.

   ضمن سپاس بیکران از اهالی هنر و حماسه سازان عرصه هنرهای نمایشی استان که علی رغم مشقات بسیار که در ذات این هنر آسمانی نهادینه شده امسال هم لبیک گفته و همگی به اتفاق، خاکبوس آستان پر مهر نگین انگشتری شهر،کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) شدید و هر کس در حد بضاعت و توان خود سهم خویش را ادا نمودید.

  هر چند اهالی هنر تئاتر استان قم در سومین جشنواره تئاتر کریمه بسیار حرفه ای ظاهر شدند و به لطف و عنایت بانو کریمه اهل بیت (س) خوش درخشیدند اما تا رسیدن به نقطه مطلوب همیشه فاصله معنا دار وجود داشته و خواهد داشت. پس تلاش ما باید همواره در جهت رضایت بیشتر و معنویت افزون ترِ آثار دینی جهت شناخت بانو کریمه انجام پذیرد.

   در ادامه بر خود لازم می دانم نکاتی چند از باب دلسوزی و توصیه های پدارنه بیان نمایم.

  عزیزانم هر چند پذیرفتنی است علی رغم محدودیت زمان از اعلام فراخوان تا تقدیم متون،عاشقانه قلم زدید و آثار قابل قبولی را به رشته تحریر درآوردید اما باید بدانید ضعف بسیار زیادی به لحاظ تکنیک و اصول نمایشنامه نویسی در اغلب آثار مشهود بود که بسیاری از این کاستی ها را با اندک تحقیق و پژوهش در محتوای موضوعی جشنواره و تکنیک نگارش متون می توانید برطرف کنید.

  همچنین در خصوص کارگردانی آثار نیز ضعف های بسیار زیادی در اکثر نمایش ها به چشم می خورد که در ادامه ی روند و تولید این نمایشها، مطالعه و تعمق بیشتر در کتب مرجع و تخصصی تئاتر و همچنین استفاده از اساتید خبره می تواند راهگشا باشد.

  صادقانه بگویم اگر بعضی آثار تولید شده در این جشنواره را به تندیسی باشکوه تشبیه کنیم متاسفانه خواهیم دید به واسطه ضعف هایی که در پیکره ی این تندیس بوده است، شکل غیر طبیعی و نازیبایی به خود گرفته که این مهم، عنصر زیبایی شناسی را تا حد زیادی از آثار گرفته است.در پایان جا دارد از زحمات ارزشمند و غرور آفرین شما هنرمندان تئاتر استان قم که خالصانه در راه ارزشهای ناب اسلامی بانوی با کرامت و شهر کریمه اهل بیت گامی برداشته اید تشکر نمایم.

   

  اصغر نوبخت

  دبیر سومین جشنواره تئاتر کریمه

  ۴ خردادماه ۹۶

   
  مطالب مرتبط

  در نشست شورای سیاست گذاری تئاتر استان

دبیر بیستمین جشنواره تئاتر استانی قم معرفی شد
  در نشست شورای سیاست گذاری تئاتر استان

  دبیر بیستمین جشنواره تئاتر استانی قم معرفی شد

  در سومین نشست شورای سیاست گذاری جشنواره تئاتر استانی که با حضور رئیس شورای سیاستگذاری و اعضای شوراء برگزار شد اصغر نوبخت به عنوان دبیر بیستمین جشنواره تئاتر استانی منصوب شد.

  |

  نظرات کاربران