در حال بارگذاری ...
 • فرزانه خانمحمدی کارگردان نمایش «گامی در دوزخ، گامی در بهشت»:

  تئاتردغدغه اصلی زندگی من است

  نمایش «گامی در دوزخ، گامی در بهشت» از ۴ تا ۱۰ شهریور ساعت ۱۹ در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم روی صحنه است. با فرزانه خانمحمدی کارگردان این اثر درباره چگونگی کارگردانی این نمایش گفتگویی انجام داده ایم.

  فرزانه خانمحمدی متولد ۱۳۶۳ دارای مدرک لیسانس سینما از دانشگاه سوره تهران است وی از سال ۱۳۸۱ با عروسک گردانی وارد عرصه تئاتر شد و سالهای بعد در نمایش های حنانه، منظومه، تعزیه فرنگی، کسی که مثل هیچ کس نیست، مرثیه و سرگیجه های یک ذهن مقطع به عنوان بازیگر به فعالیت خود ادامه داد همچنین در جشنواره های متعدد حائز کسب رتبه های بازیگری شده است.

   

  از تجربه کارگردانی بگویید؟

  این نمایش در ابتدا به کارگردانی مرتضی جلالی همسر بنده بود اما با توجه به اتفاقاتی که در اختتامیه سومین جشنواره تئاتر کریمه رخ داد، کارگردانی این نمایش به من محول شد و من بنا به مشکل پیش آمده با تغییر دو بازیگرِ نمایش کارگردانی را بر عهده گرفتم و به این صورت بنده اولین کارگردانی در تئاتر را تجربه کردم.

   

  قصه نمایش درباره چیست؟

  خانه ای اجاره ای با دو اتاق که دو خانواده در آن زندگی می کنند. احمد و پسرش بهمن که مشکل ذهنی دارد، عبدل، همسرش طاهره و دخترشان عصمت. قرآنی نوشته بقلم حضرت معصومه(س) می یابند که می تواند زندگیشان را زیرو رو کند و...

   

  چطور این متن را انتخاب کردید؟

  نمایشنامه توسط مصطفی کولیوندی به عنوان نویسندة نمایش ارائه شد، متن را خواندیم قصه بسیار جذاب و متفاوت بود. با وجود اینکه نمایش مذهبی بود اما رگه های طنز هم داشت و با وجود مذهبی بودن شاهد لهجه بومی قمی بودیم و داستان در فضای استان قم اتفاق افتاده است.

   

  چه مدت تمرین نمایش طول کشید؟

  اسفند ۹۵ خوانش را شروع کردیم بعداز تعطیلات نوروز باز هم تمرین کردیم و میزانسن ها را بستیم و در جشنواره کریمه که در اردیبهشت ماه ۹۶ برگزار شد کار مورد استقبال تماشاگران و داوران قرار گرفت و در نهایت منتخب و برگزیده شدیم و در حال حاضر آماده شرکت در بخش مسابقه نوزدهمین جشنواره تئاتر استانی که از ۱۶ شهریور برگزار می شود هستیم.

   

   چه رتبه هایی  در جشنواره کریمه کسب کردید؟

  نمایش «گامی در دوزخ، گامی در بهشت» در سومین جشنواره کریمه رتبه دوم نویسندگی، تقدیر کارگردانی، تقدیر بازیگری زن و دو نوجوان را کسب کرد.

   

  چرا این موضوع را انتخاب کردید؟

  آقای کولیوندی نویسنده خلاق و کاربلد ما متن را به مرتضی جلالی ارائه داد. مرتضی جلالی بنا به اعتقادات شخصی از سال اول در جشنواره کریمه شرکت داشت امسال نیز با این متن در فراخوان جشنواره کریمه شرکت کرد اما همانطور که در ابتدا گفتم بنا به دلایلی و با وجود تغییر دو بازیگر کارگردانی نمایش در نوزدهمین جشنواره استانی به من محول شد حتی تا امروز هم تمرینات بسیار سخت ادامه دارد.

   

  تبلیغات اجرای تئاتر در سطح استان چگونه است؟

  ما تلاشمان را برای تبلیغات انجام می دهیم اما نمی توانیم بنر تبلیغاتی بزنیم چون هیچ مکانی برای نصب بنر تئاتر در استان تعریف نشده، تنها جایی که تبلیغات انجام می شود در فضای مجازی است که مسئول تبلیغات ما کارش را خوب انجام می دهد.

   

  با وجود اینکه شما بازیگر سه نمایشِ نوزدهمین جشنواره تئاتر استانی هستید تمرینات شما چگونه است؟

  امسال شرایط سختی داشتم با وجود داشتن فرزند شش ماهه از ساعت ۲ بعدازظهر به تمرین نمایش هایی می آیم که در آنها بازی دارم تا ساعت ۱۱ شب در سه نمایشِ منتخب نوزدهمین جشنواره تئاتر استانی با نام های «کسی که مثل هیچکس نیست»، «سرگیجه های یک ذهن مقطع» و «گامی در دوزخ، گامی در بهشت» به تمرین می پردازم. وقتی دخترم دو ماهه بود تمرین گامی در دوزخ و گامی در بهشت را آغاز کردیم.

   

  حرف آخر؟

   امیدوارم مسئولین قدردان باشند اداره کل فرهنگ و ارشاد و انجمن هنرهای نمایشی باید بین من که صرفاً تئاتر شغل و منبعِ اصلی درآمدم است تفاوتی قائل باشند. من تئاتر را برای تفریح انجام نمی دهم دغدغه ی اصلی و شخصی من تئاتر است.
  مطالب مرتبط

  مرتضی جلالی کارگردان نمایش«گامی در دوزخ، گامی در بهشت» :

جای خالی فرهنگ خرید بلیت برای تماشای تئاتر
  مرتضی جلالی کارگردان نمایش«گامی در دوزخ، گامی در بهشت» :

  جای خالی فرهنگ خرید بلیت برای تماشای تئاتر

  نمایش «گامی در دوزخ، گامی در بهشت» از ۳۱ خرداد با مضمون و درون مایه مذهبی در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم روی صحنه است. این نمایش اشک و لبخند را به تماشاگران هدیه می دهد در همین زمینه خبرنگار فارس گفتگویی با مرتضی جلالی، کارگردان نمایش «گامی در دوزخ، گامی ...

  |

  نظرات کاربران