در حال بارگذاری ...
 • پس از تماشای 20 نمایش

  آثار راه یافته به جشنواره استانی تئاتر قم مشخص شد

  با اجرای ۲۰ نمایش در حضور هیات انتخاب بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم ، ۷ نمایش برای شرکت در این جشنواره انتخاب شد.

  به گزارش تئاتر قم ، بیست و یکمین جشنواره استانی تئاتر قم با برگزاری جلسه شورای سیاست گذاری جشنواره و انتخاب آقای علی فرحناک به عنوان دبیر جشنواره آغاز به کار کرد .

  سپس با تعیین خانم صدیقه مشایخی به عنوان مسئول دبیرخانه ، فراخوان برگزاری این جشنواره در روزهای پایانی سال 1397 منتشر و به هنرمندان هنرهای نمایشی استان اطلاع رسانی شد .

  در مهلت مقرر و تا پایان اردیبهشت ماه 1398 ، تعداد 39 نمایشنامه از سوی گروههای نمایشی به دبیرخانه ارسال و توسط شورای بازخوانی جشنواره متشکل از آقایان : محمد رضا آزاد ، علی فرحناک و احمد سلیمانی مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت 33 نمایشنامه مورد پذیرش قرار گرفته و به گروههای نمایشی اعلام شد .

  گروه‌های نمایشی در محل های مختلف مشغول تمرین شده و انجمن هنرهای نمایشی نیز با استفاده از فضاهای موجود در تالار مرکزی و ایجاد شرایط نسبتا مطلوب ، امکان تمرین تعدادی از گروههارا فراهم نمود . ضمنا در جلسه ای با حضور کارگردان‌های نمایش‌های شرکت کننده ، درمورد برگزاری جشنواره و مسائل و مشکلات گروهها صحبت و هم اندیشی شد و بر همین اساس و بنابه درخواست اکثر گروه‌های نمایشی ، تاریخ بازبینی آثار از 30 و 31 خرداد به 20 ، 21 و 22 تیرماه تغییر یافت .

  از میان گروههای درحال تمرین ، تعداد 13 نمایش به دلیل مشکلات مربوط به هماهنگی و جمع آوری عوامل و دیگر ملزومات تشکیل گروه و تمرین ، از ادامه راه بازمانده و قبل از مرحله بازبینی انصراف خود را اعلام نمودند . در نهایت 20 نمایش در تاریخهای یاد شده توسط هیات انتخاب جشنواره متشکل از علی فرحناک ، احمد سلیمانی ، رضا ابوذر ، محسن حسن زاده و علی ثقفی مورد بازبینی قرار گرفته و از میان آنها تعداد 7 نمایش با توجه به اولویت‌های مشخص شده در شورای سیاست گذاری و فراخوان جشنواره و کیفیت فنی آثار ، جهت اجرای عمومی و حضور در مرحله نهایی جشنواره در آبان ماه 1398 به شرح  زیر انتخاب و به اطلاع هنرمندان رسید :

  1. نمایش " بمانی رفتی ، بمانی رفته ای " / نویسنده : مرتضی مرتضوی راد / کارگردان : محمدرضا شاهمردی / با موضوع خودشناسی و توجه به تاریخ و ادبیات کهن ملی

  2. نمایش " وداع با اسلحه " / نویسنده : شهرام سلطانی / کارگردان : شاهین سلطانی / با موضوع ارزشهای دفاع مقدس

  3 . نمایش " مهندس واشینگ کلوز " / نویسنده و کارگردان : ابوالفضل بلغندر / با موضوع اجتماعی ارزشهای انسانی

  4 . نمایش " اشک خدا " / نویسنده : سید مجید میرحسینی / کارگردان : مرضیه بنی علی / با موضوع آسیبهای اجتماعی و مبارزه با مواد مخدر

  5 . نمایش " پنج متری اول ، بن بست سوم " / نویسنده : عباس نصرتی نیا / کارگردان : احمد شریفی فرد / با موضوع نقش خانواده ناسالم در ایجاد ناهنجاری های اجتماعی و لاابالی گری و اعتیاد

  6 . نمایش " راس ساعت پنج " / نویسنده : عباس نصرتی نیا / کارگردان : مهناز رود ساز / با موضوع جنایت منافقین در بمب گذاری حرم امام رضا(ع) و کرامات امام رضا (ع)

  7 . نمایش " غسال خان " / نویسنده : بابک غلامی / کارگردان : رضا جعفری / با موضوع تاریخ انقلابی ایران و مبارزات ستارخان

         شایان ذکر است با توجه به بودجه ی تعریف شده در برآورد جشنواره ، قرار بر این بود که پنج نمایش به عنوان نمایشهای جشنواره مورد حمایت قرار گیرند اما با توجه به نظر مثبت هیات انتخاب در مورد دو نمایش " اشک خدا " و " راس ساعت پنج " با توجه به موضوع و تلاش دو گروه اجرایی ، این دو نمایش نیز به جدول جشنواره اضافه شدند. 
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران