در حال بارگذاری ...
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان قم :

برای کمک به هنرمندان دیرزمانی ست که دیر شده است!

علی فرحناک ، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان قم ، اهم فعالیتهای هنرمندان هنرهای نمایشی این استان را بیان کرد.

به گزارش تئاتر قم ، علی فرحناک رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان قم ، درباره فعالیتهای اخیر این انجمن و برنامه های آتی آن توضیحاتی را ارائه نمود. وی در ابتدا ضمن گرامیداشت فرارسیدن ماه محرم و ایام شهادت سید و سالار شهیدان ، اما حسین (ع) ، به این نکته اشاره کرد که وظیفه انجمن هنرهای نمایشی و هر مقام مسئول دیگری در حوزه هنر ، حمایت از فعالیتهای هنرمندان هنرهای نمایشی به ویژه در شرایط دشوار درگیری با بیماری کروناست و باید ضمن رعایت کامل موازین بهداشتی ، شرایط فعالیت سالم را برای این عزیزان فراهم نمود.

وی با اشاره به وعده های داده شده جهت این حمایتها که تاکنون محقق نشده است افزود : امیدوارم مسئولین دلسوزی که قصد کمک دارند ، زودتر این وعده هارا عملی کنند ، زیرا برای کمک به هنرمندان ، دیر زمانی ست که دیر شده است.

وی با اشاره به پذیرش چهار نمایشنامه از استان قم درمرحله انتخاب متون هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به نامهای : " آخرین دیدار" به کارگردانی صدیقه مشایخی ، " یزله " به کارگردانی مهدی ملاک و " لیلیت " به کارگردانی محمدرضا شاهمردی در بخش صحنه ای و نمایش " تمام نمی شود " به کارگردانی مرتضی مرتضوی راد در بخش خیابانی ، همچنین پذیرش متون نمایشی " هدیه سحرآمیز " به کارگردانی مهدی خجستگی و " ریز جان " به کارگردانی ندا وفایی در مرحله انتخاب متون بخش کودک و نوجوان صحنه ای هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران ، اعلام کرد ، انجمن هنرهای نمایشی استان قم در جهت حمایت از تولید آثار با کیفیت و حضور شایسته ی این گروهها به نمایندگی از استان قم در جشنواره های یاد شده ، از هریک از نمایشهایی که در مرحله بعد نیز پذیرفته و در جشنواره حضور پیدا کنند ، با پرداخت مبلغ دومیلیون تومان کمک هزینه ، حمایت خواهد کرد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان قم افزود : در هفته دفاع مقدس نیز با توجه به چهلمین سالروز آغاز هفته دفاع مقدس ، این انجمن بنا دارد با برگزاری جلسات نمایشنامه خوانی و اجرای نمایش خیابانی در فضای باز و با رعایت پروتکل بهداشتی ستاد مقابله با بیماری کرونا ، ضمن حمایت از هنرمندان هنر نمایش ، یاد و خاطره حماسه سازان هشت سال دفاع مقدس را گرامی بدارد. در این برنامه که در هفته دفاع مقدس به اجرا درخواهد آمد ، هر روز یک نمایشنامه خوانی و یک نمایش خیابانی با موضوع دفاع مقدس به اجرا در خواهد آمد.

علی فرحناک همچنین با اشاره به شرایط موجود و ملاحظات بهداشتی جهت پیشگیری ازابتلا به بیماری کرونا وتوصیه به عدم استفاده از فضاهای سرپوشیده افزود : نمایش قرنطینه به کارگردانی محمدجواد زرنوش جهت استفاده در فضای مجازی تولید شده است . این نمایش که از یک خانواده ی سه نفره تشکیل شده ، به مشکلات و اتفاقهای روزهای کرونا میپردازد و خانواده ای را نشان میدهد ، که هر بار با اتفاقها و داستانهای جدیدی روبه روشده ، و در گاهی مواقع ، بازیگری از بیرون به این خانواده اضافه و وارد داستانهای این خانواده در شرایط "قرنطینه" میشود.

عضو شورای سیاستگذاری تئاتر استان قم همچنین گفت : هنرمندان استان قم در دهه اول ماه محرم و در راستای گرامیداشت حماسه حسینی ، نمایش " غارت " را به نویسندگی و کارگردانی محمود مرادی جهان در فضای باز مجتمع های مسکونی شهرک پردیسان قم به اجرا رساندند. این نمایش که با تلفیق داستان های واقعه کربلا و جنایات داعش تولید شده است ، به همت موسسه میقات هنر قم به اجرا درآمده است.

همچنین دو نمایش " کیست مرا یاری کند " و " کاروان عشق " به نویسندگی و کارگردانی مهدی حبیبی تبار نیز با حضور جوانان هنرمند استان تولید و از 13 الی 20 شهریورماه 99 در هیات بیت العباس خیابان انقلاب قم به اجرا درخواهد آمد. این نمایشها نیز به وقایع روز عاشورا و اتفاقات پس از آن می پردازد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان قم گفت : نمایش " بگو راوی بخواند " نیز با نگاهی به وقایع عاشورای حسینی ، به کارگردانی عبدالوهاب حقیقی مقدم جهت اجرا در ایام پایانی ماه صفر در قم و دیگر شهرهای قابل اجرا ، در انجمن هنرهای نمایشی استان قم در حال تمرین و آماده سازی ست .

وی افزود : طرح دیگری که به مناسبت ایام محرم و صفر در قم اجرا شده است ، طرح تولید پادکست دراما ، با حضور بازیگران شاخص استان قم با موضوع حماسه کربلاست که به روایت " آب " تولید شده است . این پادکست که بصورت صوتی و به تعداد 40 قسمت از 11 محرم در فضای مجازی قرار می گیرد ، با عنوان " مقتل آب "  به تهیه کنندگی حامد حجتی و سید روح الله نورموسوی و نویسندگی و کارگردانی سید صدرا میرئی و بازیگردانی و نظارت سید محمد حسینی و توسط گروه فرهنگی هنری " یم " تولید شده و در حال ضبط است.

علی فرحناک همچنین افزود : با توجه به برگزاری کنگره ملی شهدای استان قم در اواخر سال 99 ، انجمن هنرهای نمایشی استان قم نیز ، طرح هایی در این زمینه ارائه نموده که در صورت تصویب و تامین بودجه لازم می تواند گام موثری در جهت هرچه باشکوه تر برگزار شدن این برنامه باشد. در همین راستا طرح برگزاری مسابقه ملی نمایشنامه نویسی اقتباسی بر اساس رمانها و کتب خاطرات شهدای استان قم ، طرح جشنواره نمایشهای خیابانی استانی بر اساس زندگی سرداران شهید استان قم ، طرح اجرای نمایشهای مبتنی بر فرم و حرکت بر اساس موسیقی های خاطره انگیز دفاع مقدس ، طرح پرده خوانی مدرن براساس زندگی شهدای شاخص استان و اجرای یک اثر نمایشی فاخر در حوزه دفاع مقدس و ... ارائه و در حال پیگیری جهت تصویب نهایی وتامین اعتبار می باشد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری تئاتر استان قم به ارائه ی طرح هایی در زمینه حمایت از هنرمندان و سالن خصوصی خانه نمایش قم توسط انجمن اشاره کرد وضمن تشکر از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت : مقرر شد به نمایشهایی که با رعایت مقررات بهداشتی در خانه نمایش قم به اجرا درآیند ، کمکهای مالی در حد توان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تعلق گیرد و سالن های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز به صورت رایگان در اختیار هنرمندان هنرهای نمایشی جهت اجرای عمومی آثارشان قرار گیرد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان قم در پایان اضافه کرد : فعالیتهای آموزشی انجمن نیز با رعایت دقیق مقررات بهداشتی ابلاغی ، در زمینه های بازیگری ، کارگردانی ، نمایشنامه نویسی ، طراحی صحنه و لباس و بازیگری نمایش رادیویی و با حضور تعداد هنرجویان علاقه مند در این گرایشها در حال برگزاری ست و ادامه خواهد داشت.

 
مطالب مرتبط

گفتگوی برگزیدگان هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با خبرگزاری دانشجو

جشنواره به بهترین شکل ممکن برگزارشد
گفتگوی برگزیدگان هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با خبرگزاری دانشجو

جشنواره به بهترین شکل ممکن برگزارشد

محمدرضا شاهمردی نویسنده و کارگردان برگزیده و علی فرحناک بازیگر برتر هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت در گفتگو با خبرگزاری دانشجو از کیفیت برگزاری این جشنواره گفتند.

|

از سوی هیات موسس انجمن هنرهای نمایشی استان قم منتشر شد

فراخوان معرفی نمایندگان گروه‌های نمایشی ثبت شده استان قم برای شرکت در انتخابات
از سوی هیات موسس انجمن هنرهای نمایشی استان قم منتشر شد

فراخوان معرفی نمایندگان گروه‌های نمایشی ثبت شده استان قم برای شرکت در انتخابات

از سوی هیات موسس انجمن هنرهای نمایشی استان قم ، فراخوان معرفی نمایندگان گروههای نمایشی ثبت شده استان قم برای شرکت در انتخابات این انجمن و حضور در مجمع نمایندگان منتشر شد.

|

سید موسی حسینی کاشانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم :

سالن‌های تئاتر قم بازگشایی می‌شوند
سید موسی حسینی کاشانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم :

سالن‌های تئاتر قم بازگشایی می‌شوند

پس از درخواست بیش از صد نفر از هنرمندان تئاتر استان از بهرام سرمست استاندار قم و پیگیری به عمل آمده ، همچنین قرار گرفتن استان در وضعیت آبی، سالن‌های تئاترقم بازگشایی شد.

|

نظرات کاربران