در حال بارگذاری ...
 • «عاشقانه های دو بازمانده از یک جنایت جنگی» در قم روایت شد

  مسعود مشعوف «عاشقانه‌ های دو بازمانده از یک جنایت جنگی» را، در فضایی کاملا سورئال از ۱۶ مردادماه در تالار شهید آوینی روایت می‌کند.

  به گزارش تئاتر قم، کارگردان این اثر گفت: نمایش «عاشقانه‌های دو بازمانده از یک جنایت جنگی» که اثر منتخب برای شرکت در بیستمین جشنواره تئاتر استان است، از 16 مردادماه به مدت هشت شب در تالار شهید آوینی استان قم اجرا می‌شود.

  وی در معرفی این اثر اظهار کرد: عاشقانه‌های دو بازمانده از یک جنایت جنگی، نمایشی عاشقانه است که در فضای سورئال و با نگاهی نو، قصه‌ای از دوره دفاع مقدس را روایت می‌کند. این اثر با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی استان قم روی صحنه است.

  کارگردان تئاتر در این گفتگو بیان کرد: ماجرای نمایش در فضایی سوررئال پیش می‌رود، چرا که در بخشی از نمایش، مخاطب بینندة حوادث و جریانی است که میان دو ترکش که در بدن زنی به نام آسیه جای گرفته‌اند، رخ می‌دهد.

  وی در اشاره به مضمون این اثر نیز تشریح کرد: علی پزشک خط مقدم جبهه است که به تازگی به نیروی جدیدی به نام آسیه دل بسته است. بیمارستانی که آسیه در آنجا مشغول به کار است بمباران می‌‌شود و علی برای نجات آسیه به آنجا می‌رود. حضور علی و آسیه در بیمارستان منجر به بمباران دوباره بیمارستان می‌شود. در این میان دو ترکش به قسمت‌های بدن آسیه اصابت می‌کند و از آنجا که عمل و درآوردن ترکش به دلیل حساس‌ بودن منطقه اصابت بسیار خطرناک است، پزشک‌ها خروج ترکش‌ها را ممنوع می‌کنند، چرا که اگر جابه‌جا شوند آسیه جانش را از دست می‌دهد.

  مشعوف در ادامه اظهار کرد: بخش سورئال نمایش در جایی است که برای ترکش‌ها جنسیت زن و مرد قائل شده‌ام؛ چرا که بعد از 30 سال جاخوش‌ کردن گلوله‌ها در بدن آسیه، دو ترکش به هم علاقه‌مند می‌شوند و تصمیم می‌گیرند حرکت کنند و به هم برسند.

  وی در سخنانش تصریح کرد: طراحی بخش زیادی از نمایش به فضای ذهن آسیه اختصاص دارد و بخش دیگر به دوره جنگ اشاره دارد.

  این کارگردان تئاتر درباره دلایل انتخاب این اثر برای اجرا گفت: از آنجا که اکثر نمایش‌های دفاع‌مقدسی کلیشه‌ای است، چندان علاقه‌مند به پرداخت چنین آثاری نبودم اما وقتی نمایشنامه این اثر را مطالعه کردم با متن خاصی مواجه شدم که می‌توانست شکل تازه‌ای از نمایش دفاع مقدسی باشد. در این اجرا تغییراتی نیز در نمایشنامه ایجاد کرده‌ام که اضافه شدن پنج کاراکتر مهم‌‌ترین آن است.

  مشعوف درباره اجرای این اثر نمایشی در هفته دفاع مقدس نیز تاکید کرد: در صورتی که هیأت بازبینی عاشقانه‌های دو بازمانده از یک جنایت جنگی را به عنوان اثری مناسب برای اجرا در هفته دفاع‌ مقدس تشخیص دهند، این امکان فراهم می‌شود که بتوانیم نمایش را روی صحنه ببریم.

  این نمایش با بازی ابوالفضل مختاری، دانیال غفوری، فاطیما جعفری، مسعود مشعوف، معصومه کهندانی، علی دریس، حسن حسنی، علی غفاری و دنیا سرحان‌زاده روی صحنه است. همچنین سیدمجید میرحسینی نویسندگی، حسن حسنی دستیار کارگردان و برنامه‌ریز، مسعود مشعوف طراح صحنه و لباس، ابوالفضل ماهرخ طراح پوستر و بروشور، فاطمه رکابدار و دنیا سرحان‌زاده منشی صحنه و اتاق نور، سحر خوش‌قدم گریم، لیلا حسینی دوخت لباس بازیگران و طراح فرم و اجرا: مصطفی رضوانی برعهده دارد.

  نمایش عاشقانه‌‌های دو بازمانده از یک جنایت جنگی از 16 تا 23 مردادماه هر روز ساعت 19 در تالار آوینی استان قم روی صحنه می‌رود.

  گفتنی است حضور اصغر نوبخت رئیس انجمن هنرهای نمایشی در اولین روزِ اجرا و استقبال چشمگیر مخاطبان از نکات حائز اهمیت این نمایش بود.
  نظرات کاربران